Par stoji zajedno, ponosno držeći ključ od njihove nove kuće.

14.nov2023.

Vodičkrozupisukatastarnepokretnostiiinfrastruktureputeme-šaltera

Pravo svojine na nepokretnosti stiče se upisom u katastar nepokretnosti. Profesionalnim korisnicima omogućen je siguran i efikasan način elektronske komunikacije i  podnošenje zahteva u formi elektronskog dokumenta za upis nepokretnosti i izdavanje podataka katastra nepokretnosti (e-šalter).

Pravo svojine na nepokretnosti stiče se upisom u katastar nepokretnosti. Ugovor o kupovini nepokretnosti predstavlja samo osnov sticanja (iustus titulus), a neophodan je i način sticanja (modus acquirendi) - a to je upis u katastar nepokretnosti. Različiti problemi mogu nastati ukoliko nepokretnost nije upisana u katastru nepokretnosti, budući da postajete vlasnik nepokretnosti tek upisom u katastar nepokretnosti.

Potrebna dokumentacija i procedura zavise od svakog  konkretnog slučaja. Prvenstveno, neophodno je da je objekat u kojem se stan nalazi upisan u katastar nepokretnosti pre nego što se može upisati sam stan. Procedura se razlikuje ako je objekat izgrađen pre propisa o izgradnji objekata, ima li objekat građevinsku i upotrebnu dozvolu ili je izgrađen nelegalno. Ukoliko je u pitanju novi objekat, za koje su izdate građevinska i upotrebna dozvola, nadležan organ u postupku objedinjene procedure dostavlja akte na osnovu kojih se objekat upisuje u katastar nepokretnosti. Međutim, ukoliko je u pitanju objekat koji se ne smatra novogradnjom, koji je upisan, dakle izdate su građevinska i upotrebna dozvola, za upis stana u takvom objektu neophodno je i uverenje opštinskog ili gradskog odseka za građevinske poslove, sa kvadraturom, sobnosti i spratnosti stana. Ako nadležni organ nije u mogućnosti da izda takvo uverenje, podaci o stanu mogu da se upišu i na osnovu nalaza i mišljenja stalnog sudskog veštaka građevinske struke.

Elektronski šalter za upis nepokretnosti u katastar nepokretnosti: inovacije u srpskoj administraciji

Uvođenje digitalne ere u administrativne procese je neizbežno, a najnovije izmene zakona o postupku upisa u katastar nepokretnosti i infrastrukture u Srbiji odražavaju taj trend. Ove promene donose značajne novine za sve učesnike na tržištu nekretnina, od građana do profesionalaca. Prvenstveno, Republički geodetski zavod unapredio je poslovni proces dostave isprava i podnošenja zahteva za upis u katastar nepokretnosti i katastar infrastrukture uvođenjem informacionog sistema eŠalter, zakon predviđa da su za podnošenje zahteva za upis u katastar nepokretnosti i infrastrukture isključivo nadležni profesionalni korisnici e-šaltera. Profesionalnim korisnicima, uključujući advokate sa zaključenim ugovorom o pristupanju i korišćenju sistema eŠalter, omogućen je siguran i efikasan način elektronske komunikacije i  podnošenje zahteva u formi elektronskog dokumenta za upis nepokretnosti i izdavanje podataka katastra nepokretnosti. Elektronski Šalter za upis nepokretnosti doprinosi efikasnosti, transparentnosti i ubrzanju procesa, smanjujući birokratiju i omogućavajući brži pristup informacijama.

Jedna od ključnih izmena je transformacija pojma "list nepokretnosti" u "izvod iz baze podataka katastra nepokretnosti". To znači da će se sve više podataka moći pristupiti u digitalnom formatu, povećavajući efikasnost i transparentnost. Takođe, novi zakon uvodi sistem jedinstvenog matičnog broja nepokretnosti, olakšavajući pretragu i smanjujući mogućnost grešaka.

Ova inovacija ne samo da ubrzava procese, već i unapređuje transparentnost i olakšava vođenje evidencije o nepokretnostima. Elektronski Šalter predstavlja ključni korak ka savremenoj, efikasnoj administraciji koja odražava potrebe građana u digitalnom dobu.

Stojimo vam na raspolaganju kako bismo Vam pružili stručnu podršku i pravne usluge prilagođene vašim specifičnim potrebama prilikom upisa Vaše nepokretnosti u katastar nepokretnosti.