
22.okt2023.
Navigacijakrozpravniproces:Kakodigitalnanomadvizamožeojačatiradnikenadaljinu
Digital nomad viza predstavlja specifičnu vrstu vize koja omogućava pojedincima da putuju i borave u različitim zemljama dok rade na daljinu. Ova vrsta vize je postala popularna među modernim profesionalcima koji žele da iskoriste fleksibilnost rada na daljinu i istraže svet.
Autor
Za razliku od tradicionalnih radnih viza koje zahtevaju sponzorstvo od poslodavca, digitalne nomad vize su posebno dizajnirane za pojedince koji zarađuju svoj prihod na daljinu. Ove vize su pravno priznate i pružaju zaštitu radnicima na daljinu, dajući im slobodu da žive i rade u stranoj zemlji bez straha od pravnih posledica. Međutim, sa slobodom dolaze jedinstveni pravni izazovi koji moraju biti prevaziđeni. U ovom blogu, istražićemo kako digitalna nomad viza može ojačati radnike na daljinu pružanjem pravnog okvira za život i rad u drugim zemljama. Digitalni nomadi su savremeni ljudi koji obavljaju posao preko interneta, oni su samozaposleni (frilenseri) ili su zaposleni tako što rade na daljinu i za obavljanje posla im nije neophodno prisustvo na radnom mestu. Njihove delatnosti su vezane za poslove na računaru (web dizajn, grafički dizajn, programiranje, marketing, dropšiping, kripto valute, društvene mreže i dr.), s toga oni traže mesto gde će se udobno nastaniti kako bi radili. Glavni kriterijumi pri izboru države u kojoj bi aplicirali za vizu jesu brzina interneta, cena stanovanja i troškovi života, način sticanja vize, dužina njenog trajanja i poreske olakšice koje mogu da ostvare, naravno i životno okruženje: geografski položaj zemlje, klima, bezbednost, uređenost i lične preferencije.
Ovo je hibridni tip vize koji spaja radnu vizu sa dozvolom za boravak jer lice može zarađivati samo radom na daljinu, ne sme biti zaposleno u državi prijema, a sme sam ili sa porodicom boraviti za vreme trajanja vize naravno uz ispunjavanje uslova o visini neto zarade, stanja bankovnog računa, zdravstvene zaštite, kao i dodatnih sredstava za svakog člana porodice koji sa njim boravi, takođe ni članovi porodice nemaju pravo zaposlenja već samo pravo na boravak.
Ovaj način poslovanja je u ekspanziji nakon globalne pandemije virusa kovid-19, jer države žele da privuku što veći broj digitalnih nomada povoljnostima koje nude, a zauzvrat da pomognu razvitku svoje ekonomije, multikulturalnosti i nastanku novih poslovnih ideja (startapovi). Digitalni nomadi na ovaj način stiču priliku da putuju, rade iz različitih krajeva sveta i ostvaruju veći profit.
Razumevanje pravnih izazova za radnike na daljinu
Sa sve većom popularnošću rada na daljinu, radnici na daljinu se suočavaju sa raznim pravnim izazovima. Jedna od najznačajnijih prepreka je nedostatak priznanja i zaštite u stranim zemljama. Bez odgovarajuće vize ili radne dozvole, radnici na daljinu mogu biti izloženi deportaciji ili drugim pravnim posledicama. Dodatno, poreske obaveze mogu postati kompleksne i zbunjujuće kada se radi preko granice. Ovi izazovi mogu stvoriti osećaj nesigurnosti i nestabilnosti za radnike na daljinu, ometajući njihovu sposobnost da potpuno prihvate digitalni nomadski način života.
Prednosti digitalne nomad vize
Digitalna nomad viza nudi mnoge prednosti za radnike na daljinu. Prvo, pruža pravnu sigurnost, eliminišući strah od deportacije ili pravnih posledica. Ovo omogućava radnicima na daljinu da se potpuno fokusiraju na svoj rad i prihvate digitalni nomadski način života bez konstantnih briga da su na pogrešnoj strani zakona. Dodatno, digitalna nomad viza može omogućiti pristup osnovnim uslugama kao što su zdravstvena zaštita i bankarstvo, koje teško dobijaju bez prijave boravišta. Na kraju, digitalna nomad viza može otvoriti nove mogućnosti za umrežavanje i saradnju sa drugim slično nastrojenim pojedincima u državi izdavanja digitalne nomad vize, obogaćujući profesionalni i lični život radnika na daljinu.
Zemlje koje nude digitalne nomad vize
Zemlje koje su prepoznale ovaj trend i odlučile da privuku digitalne nomade otvaranjem mogućnosti za dobijanje posebnih viza potrudile su se da sprovedu zakonsku regulativu i racionalizuju proces sticanja (Španija, Grčka, Kipar, Češka, Portugal, Barbados, Kostarika, Bermuda, Kajmanska ostrva). Ove vize obično omogućavaju boravak u zemlji na određeni period, obično od nekoliko meseci do godinu dana, uz mogućnost produženja, takođe najčešće postavljen zahtev jeste da je lice zaposleno kod poslodavca iz strane države ili da pretežan iznos sredstava stiče na ovaj način (primer Španije: nije dozvoljeno da zarada od domaćeg poslodavca prelazi 20% ukupne mesečne zarade).
Iako je koncept digitalnih nomad viza relativno nov, nekoliko zemalja je prepoznalo potencijalne prednosti privlačenja radnika na daljinu. Na primer, Estonija je pokrenula svoj program digitalnih nomad viza 2020. godine, omogućavajući radnicima na daljinu da žive i rade u zemlji do 12 meseci. Druge zemlje, poput Barbadosa, Bermudskih ostrva i Hrvatske, takođe su uvele slične programe viza kako bi privukle digitalne nomade. Ove zemlje razumeju ekonomsku vrednost koju radnici na daljinu mogu doneti i stvorile su pojednostavljene procese kako bi im olakšale dobijanje boravišta.
Kako se kvalifikovati za digitalnu nomad vizu
Uslovi za dobijanje digitalnih nomad viza variraju u zavisnosti od države. Međutim, postoje neki zajednički kriterijumi koji radnici na daljinu obično moraju da ispune. Obično, podnosioci zahteva moraju da pruže dokaz o prihodima, koji pokazuje da imaju stabilan izvor prihoda na daljinu. Takođe, može biti potrebno da imaju pokrivenost zdravstvenim osiguranjem i da dostave važeći pasoš sa najmanje šest meseci važenja. U nekim slučajevima, podnosioci zahteva za digitalnu nomad vizu mogu da budu u obavezi da dostave detaljan plan putovanja ili obrazlože svoje razloge za izbor baš te države. Ispunjavanjem ovih zahteva, radnici na daljinu mogu povećati svoje šanse za dobijanje digitalne nomad vize.
Koraci za apliciranje za digitalne nomad vize
Kada radnici na daljinu odrede zemlju u kojoj žele da apliciraju za digitalnu nomad vizu, proces apliciranja može da počne. Prvi korak je prikupljanje svih potrebnih dokumenata, uključujući dokaz o prihodima, zdravstveno osiguranje i važeći pasoš. Važno je da se detaljno istraže specifični zahtevi izabrane zemlje kako bi se osiguralo da su dostavljeni svi neophodni dokumenti. Nakon što su dokumenti u redu, zahtev se može poslati odgovarajućoj vladinoj agenciji ili ambasadi. Preporučuje se da se aplicira sa dovoljno vremena unapred u odnosu na željeni datum početka kako bi se omogućilo vreme za obradu zahteva. Nakon što je zahtev poslat, radnici na daljinu moraju biti spremni da dostave dodatne informacije ili prisustvuju intervjuima po zahtevu vlasti koje izdaju vize. Navigacija kroz pravni proces dobijanja digitalne nomad vize može biti kompleksna i opterećujuća. Traženje profesionalne pomoći, kao što je angažovanje advokata za imigraciono prava i pravo stranaca može biti korisno kako bi se osiguralo uspešno podnošenje zahteva.
Pravni okvir u Republici Srbiji
Republika Srbija nastroji da reguliše pitanje digitalnih nomada kako bi njihova delatnost i boravak bili legalni i evidentirani kroz prijavu boravka. S tim u vezi, Zakon o porezu na dohodak građana i to član 9b propisuje sledeće: „Izuzima se od oporezivanja dohodak nerezidentnog obveznika koji na teritoriji Republike provede najviše do 90 dana u periodu od 12 meseci koji počinje ili se završava u odnosnoj poreskoj godini, ukoliko je takav dohodak ostvaren od nerezidentnog nalogodavca koji ne obavlja delatnost, odnosno aktivnosti na teritoriji Republike). Takođe, Republika Srbija je pogodna i kao tranzitna zemlja, budući da nije potpisnig Šengenskog sporazuma, odnosno nalazi se van Šengenske zone, te može služiti nomadima da boravkom u njoj naprave pauzu u pogledu Šengenskog viznog režima. Nažalost, U Republici Srbiji digitalna nomad viza još uvek nije zaživela, ali se nadamo da će u skorijoj budućnosti i ovde zakonodavac ovu vizu uvrstiti u pravni poredak.
Zaključak
Digitalni nomadski način života nudi mnoge mogućnosti za radnike na daljinu, ali takođe nosi sa sobom jedinstvene pravne izazove. Digitalna nomad viza je vredan alat koji može motivisati radnike na daljinu pružanjem pravne sigurnosti za život i rad u stranim državama. Razumevanjem prednosti digitalnog nomadskog načina života, kao i zemalja koje ga nude i koraka za apliciranje, radnici na daljinu mogu navigirati kroz pravni proces sa samopouzdanjem. Iako put može biti kompleksan, nagrada dobijanja digitalne nomad vize su neprocenjive. Dakle, ako ste radnik na daljinu koji sanja da živi i radi u stranim državama, istražite mogućnosti koje digitalni nomadski način života može da ponudi. Advokati sa istaknutim znanjima iz radnog, poreskog, imigracionog prava i prava stranaca mogu biti najbolja pomoć u otklanjanu svih nedoumica i davanju stručne prvne pomoći kako bi rad i boravak bili kvalitetni i neometani.