Osoba koja drži olovku iznad papira

14.sep2023.

BoravakstranacauSrbiji

U poslednjih nekoliko godina, Srbija je svedočila značajnom porastu imigracije, sa ljudima iz različitih zemalja koji dolaze da žive i rade u zemlji. Da bi obezbedili legalan boravak u Srbiji, stranci moraju proći proces koji uključuje dobijanje odgovarajuće dokumentacije i podnošenje zahteva nadležnim organima. U ovom tekstu pružićemo Vam vredne informacije o različitim vrstama boravka u Srbiji, uključujući kratkoročne boravke, privremene boravišne dozvole i stalno nastanjenje.

Kratkoročni boravak

Kratkoročni boravak u Srbiji odnosi se na boravak do 90 dana, sa ili bez vize. Za ovu vrstu boravka, stranci ne moraju da traže posebno odobrenje od Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP), koje je odgovorno za pitanja vezana za boravak stranaca u Srbiji.

Međutim, stranci su obavezni da prijave boravak u nadležnoj policijskoj stanici u roku od 24 sata od dolaska ukoliko stranac obezbeđuje sopstveni smeštaj. S druge strane, preduzetnici i pravna lica koja pružaju usluge smeštaja sa ili bez naknade dužni su da prijave stranca u roku od 24 časa od trenutka pružanja usluge smeštaja. Dakle, ovde je veoma važno shvatiti da stranci nisu dužni da se prijave nadležnoj policijskoj stanici, već je ta obaveza odgovornost vlasnika smeštaja.

 Gde se i kako prijavljuje boravak?

Boravak stranca se prijavljuje u policijskoj stanici koja je nadležna za teritoriju gde se nalazi stan/hotel ili neka druga vrsta smeštaja. Prilikom prijave boravka potrebno je da se popuni formular koji možete nabaviti u policijskoj stanici. U njemu je potrebno navesti podatke vezane za identitet stranca i vreme ulaska stranca na terotoriju Republike Srbije, kao i informacije vezane za vlasnika smeštaja.

 Lice koje vrši prijavu boravišta stranca policijskom službeniku na uvid dostavlja:

  1. stranu putnu ispravu ili drugu ispravu koju stranac poseduje
  2. druge isprave u zavisnosti od toga ko vrši prijavu boravišta:

 a)    za pravno lice ili preduzetnika:

  • dokaz o vlasništvu nepokretnosti u kojoj stranac boravi,
  • izvod iz APR
  • adresa na kojoj stranac boravi;

 b)    za fizičko lice ako stranac boravi na njegovoj adresi prebivališta:

  • lična karta lica kod koga je stranac došao u posetu;

c)    za fizičko lice ako stranac boravi na adresi koja je različita od adrese prebivališta lica koje vrši prijavu boravišta stranca:

  • lična karta lica kod koga stranac dolazi u posetu,
  • dokaz o pravnom osnovu korišćenja nepokretnosti u kojoj stranac boravi (ugovor o kupovini stana odnosno kuće, zakupu stana i sl.);

 Stranac koji ne koristi usluge smeštaja ili ne odseda na privatnoj adresi kod fizičkog ili pravnog lica sam vrši prijavu svog boravišta uz dostavljanje na uvid sledeće dokumentacije:

  • stranu putnu ispravu ili drugu ispravu koju stranac poseduje
  • dokaz o pravnom osnovu korišćenja nepokretnosti u kojoj boravi (ugovor o kupovini stana odnosno kuće, zakupu stana i sl.) ili drugi dokaz o boravku na određenom mestu.

Privremena boravišna dozvola

Privremena boravišna dozvola omogućava strancima da borave u Srbiji duže od 90 dana, a do tri godine, sa mogućnošću produženja. Da bi dobili privremenu boravišnu dozvolu, stranci moraju da podnesu zahtev Upravi policije grada Beograda – Upravi za strance ili područnim upravama policije ili putem portala e-Uprave, zajedno sa pratećom dokumentacijom.

Ova dokumenta obuhvataju:

  1. važeći lični ili službeni pasoš
  2. dokaz o dovoljnim novčanim sredstvima za izdržavanje tokom planiranog boravka (Stranac ispunjava ovaj uslov ukoliko priloži dokaz o minimalnom novčanom iznosu na svom nerezidentnom računu u Srbiji. Ovaj iznos podrazumeva zvaničnu minimalnu zaradu  u Srbiji, za svaki mesec boravka pomnožen sa brojem meseci planiranog boravka)
  3. prijavu adrese boravišta ili stanovanja u Republici Srbij
  4. dokaz o zdravstvenom osiguranju (potrebno je da stranac priloži dokaz o privatnom zdravstvenom osiguranju ili zdravstvenom osiguranju iz države porekla, pod uslovom da se to osiguranje može primeniti i u Srbiji, na osnovu bilateralnog sporazuma ili vladine odluke; propisana je još jedna dodatna opcija za strance – umesto gorenavedenih dokumenata, stranac može dostaviti dokaz o dovoljnom iznosu sredstava da pokrije moguće troškove lečenja u Republici Srbiji tokom perioda boravka.)
  5. dokaz o uplati propisane administrativne takse
  6. opravdanost boravka, kao što su zapošljavanje, obrazovanje, naučna istraživanja, spajanje porodice i dr

Zahtev za produženje dozvole za privremeni boravak podnosi se nadležnom organu najkasnije tri meseca, a najkasnije 30 dana pre isteka odobrene dozvole za privremeni boravak. Stranac je dužan da u Republici Srbiji boravi u skladu sa svrhom za koju je privremeni boravak odobren.

Stalno nastanjenje

Stalno nastanjenje u Srbiji može biti odobreno od strane MUP-a pod određenim uslovima. Ti uslovi uključuju:

  • boravak u Srbiji duži od pet godina na osnovu privremene boravišne dozvole
  • brak sa državljaninom Srbije ili strancem sa stalnim nastanjenjem u zemlji u trajanju od najmanje tri godine
  • ako je maloletnik na privremenom boravku u Republici Srbiji, a pritom mu je jedan od roditelja državljanin Republike Srbije ili stranac koji ima stalno nastanjenje
  • srpsko poreklo
  • ako ima odobren privremeni boravak, a razlozi humanosti ili interes za Republiku Srbiju nalažu da se odobri stalno nastanjenje.

Zaključak

Dok Srbija nastavlja da privlači ljude iz celog sveta, važno je razumeti različite vrste boravka koje su dostupne i odgovarajuće procedure za legalno nastanjenje. Bez obzira da li planirate kratkoročnu posetu, tražite privremeni boravak ili ciljate na stalno nastanjenje uz profesionalnu pravnu podršku naše advokatske kancelarije, proces postaje lakši. Naš tim je specijalizovan za pružanje usluga neophodnih za imigraciju, zapošljavanje i boravak stranih državljana u Srbiji. Bez obzira da li vam je potrebno vođstvo, pomoć u podnošenju zahteva ili pomoć pri prikupljanju potrebne dokumentacije, naša advokatska kancelarija je tu da vas podrži u svakom koraku.